Jak śledzić aktualizację software’u w organizacji? - Versio.io (cz. 2)
Podejście ręczne
Klasyczne będzie podejście ręczne: utworzenie listy hostów do aktualizacji, sprawdzenie wersji obecnych i określenie wersji do upgrade’u, kontakt z osobami odpowiedzialnymi, instalacja i ręczne sprawdzenie po wykonaniu, czy do aktualizacji rzeczywiście doszło. Na koniec napisanie raportu z całego przebiegu. Brzmi jak masa niepotrzebnej pracy, która może zostać zautomatyzowana.
Automatyzacja z Versio.io
Platforma Versio.io może nam w tym pomóc. Potrzeba aktualizacji może być automatycznie wykrywana przez agenta zainstalowanego na hoście, porównującego obecną wersję najważniejszych działających procesów na bieżąco z zaleceniami i cyklem życia oprogramowania. Jeśli już taka potrzeba nastąpi, po pierwsze będziemy mogli utworzyć zlecenie zmiany (change request), a po drugie śledzić proces aktualizacji dopóki nie zostanie zakończony na wszystkich hostach. Na koniec generujemy automatycznie przygotowany pełny raport z wykonanego zadania. Sprawdźmy, jak wygląda to w praktyce.
Tutorial
Pierwszym etapem będzie zainstalowanie agentów Versio.io na hostach, na których chcemy wykrywać zmiany w konfiguracjach i oprogramowaniu. Pokażemy to na przykładzie dwóch hostów linuxowych z Ubuntu 20.
Po połączeniu przez SSH i zalogowaniu na konto root pobieramy i instalujemy paczkę OneImporter’a:
wget -nv -N https://live.versio.io/one-importer/install.sh --show-progress
/bin/bash install.sh
Uruchamiamy usługę agenta, gdzie za enviromentId wstawiamy unikalny identyfikator swojego środowiska:
/bin/bash /opt/versio.io/one-importer/startup.sh [environmentId] https://live.versio.io true false host,host-process,rest service
Logujemy się do naszego środowiska Versio.io i po przejściu do Environment settings -> OneImporter -> Instances autoryzujemy i aktywujemy zainstrumentowanych hostów.
Po chwili parametry naszych hostów powinny być widoczne w Instance history viewer. Od tej pory każda zmiana w konfiguracji powinna zostać zarejestrowana i pokazana na osi czasu.
Versio.io posiada wbudowaną bibliotekę kontroli czasu życia produktów i podatności. Na podstawie odczytanych parametrów tworzy zestawienie dla obecnego stanu naszego środowiska w „Live compliance dashboard”.
Zauważyliśmy, że nasze hosty mają nieaktualną wersję systemu operacyjnego. Versio.io sugeruje utworzenie polecenia zmiany i wskazuje które dokładnie hosty tego wymagają.
Klikając na „Create change request” lub w zakładce „Change request management” możemy utworzyć nowe polecenie zmiany. Wypełniamy tytuł, krótki opis wskazujący dla operatorów, co jest do zrobienia, oraz zakładamy czas, w jakim chcemy przeprowadzić tę zmianę.
Niżej wybieramy hosty, które mają podlegać zmianie oraz atrybuty, które chcemy zmienić.
Na końcu ustalamy osoby zaangażowane w proces update’u, które otrzymają odpowiednie powiadomienia na maila.
Utworzone zlecenie pojawi się w zakładce „Change request management”.
Należy je jeszcze aktywować.
Gdy przyjdzie zakładany okres aktualizacji zlecenie będzie aktywne, a po przejściu do jego szczegółów zobaczymy tabelę „live”.
Jak możemy zauważyć, jedna z aktualizacji została wykonana jeszcze przed zakładanym okresem, co również zostało zarejestrowane.
Po poprawnym wykonaniu upgrade’u agent OneImporter automatycznie wykryje i wyśle do Versio.io informację o zmianie wersji systemu operacyjnego, a sama platforma powiąże tę zmianę ze spodziewaną w naszym zleceniu.
Po zakończeniu zlecenia możemy zweryfikować jego przebieg oraz wygenerować raport w formie PDF przesłanego na maila.
Podsumowanie
Pokazaliśmy, jak na przykładzie aktualizacji oprogramowania można zarządzać zmianami na obserwowanych przez nas serwerach wykorzystując platformę Versio.io. Jest to rozwiązanie automatyzujące weryfikację i raportowanie, które pozwala nam uniknąć sporej ilości mozolnej pracy. Na dodatek możliwe jest przejrzenie na osi czasu wszelkich zdefiniowanych modyfikacji, jakie w ostatnim czasie były wykonywane, łatwy dostęp do zestawień czy exportu takich danych. Jest to jednocześnie jedna z wielu innych funkcji Versio.io, które postaramy się jeszcze przybliżyć w następnych częściach.
Jeśli jesteś zainteresowany i chcesz dowiedzieć się więcej, zachęcamy do kontaktu z Omnilogy oraz zapoznania się ze stroną producenta: www.versio.io.
Źródła
Ten artykuł napisał Rafał Spętany
Solution Consultant